BİZDEN HABERLER

Acar Oto Kiralama Hizmetleri Sık Sorulan Sorular

Acar Oto Kiralama Hizmetleri Sık Sorulan Sorular

Soru : Araç kiralamak için hangi belgeler gereklidir? 
Cevap : 
1- EHLİYET : Araç kiralamak için, A, B ve B+ segment araçlarda en az 2 yıl önce alınmış B sınıfı ehliyet, C, C+, D ve D+ segment araçlarda en az 3 yıl önce alınmış B sınıfı ehliyet, J segment (Minibüs) araçlarda ise en az 3 yıllık ehliyet ve SRC belgesi istenmektedir. 

2- NÜFUS CÜZDANI : Araç kiralamak için kimliğinizi belirleyen ikinci bir belge olarak, Nüfus cüzdanı yada pasaport mutlaka istenmektedir. Bu belge yerine sadece memuriyet kimlik belgesi geçerli olarak kullanılabilir. 

3- KREDİ KARTI : Kiralama yapılabilmesi için kiralama yapacak kişi üzerine kayıtlı en az 1.500 TL limitli bir kredi kartı bulunması zorunludur. Bu bilgiler olası radar ve park cezaları için kullanılmak üzere alınmaktadır. Alınan bilgiler ile olası park ve radar cezası gibi cezaların tahsili için kullanılır. Bilindiği gibi kredi kartı sahibinin izni ya da onayı olmaksınız bir kredi kartından mail-order yapılması kişinin 6 ay hapisle başlayan ceza ile yargılanması anlamı taşır. Bu sebeple müşterilerimizden resmi izin ve onay alınmaksızın bir tahsilat yapılmaz. 

Soru : Rent a car kaskosu nedir ?
Cevap : Araçların kaskolanma durumları kendi içinde 3 kısma ayrılmaktadır. 
1- Bireysel Kasko : Bireysel kullanıcıların kendi araçlarını kaskoladığı, kaskolama işlemidir. Bu tür kaskolamalarda araç bir şahıs üzerine kayıtlıdır. Bu tür araçların kiralanması ya da kira geliri kazanılması ticari olarak imkanlı değildir. Lütfen kiraladığınız aracın ruhsatının bir şahıs üzerine olmaması konusunda hassas davranınız.

2- Filo Kiralama Kaskosu : Aracın uzun süreli bir firmaya yada şahsa kiralık olarak verildiğinde yapılan kaskolama işlemidir. Bu tür kaskolar bireysel ve değişken müşterileri kazaya karşı korumaz. Bu tür kasko ile ancak uzun süreli kiralama (en az 1 yıl) yapılabilir.

3- Bireysel Kiralama Kaskosu (Rent a car kasko) : Bireysel araç kiralama kaskosudur. Bu şekilde kaskolanmış araçlar yılın her günü değişik kullanıcılara kiraya verilebilir. Kullanıcılar tüm kazalara karşı korunabilir.

Anlatılan bu kasko tiplerinden sadece sonuncu tip olan gerçek “rent a car” kaskodur. Bu tür kaskolama ile araçlarını kasko ettirmeyen firmalar, araç kiralama işlemi yaparken “kaza olursa arabayı ödünç aldığınızı söyleyin” cümlesini kurmak zorunda kalırlar. Bu sebeple kiraladığınız aracın gerçek kiralama kaskosuna sahip olması için öncelikle faturanızı kesen firma üzerine kayıtlı olması, daha sonra da aracın, bireysel kiralama kaskosu ile (rent a car kasko) korunuyor olması gerekir.

Soru : Muafiyet kaskosu nedir ?
Cevap :Araçlar kaskolanırken muafiyet kaskosu ile %2 yada %1 sınırında kaskolanırlar. Bu durumun %2 muafiyet kaskolu bir araçta anlamı şudur; Olası kazalarda aracın kasko değerinin %2 si kullanıcı tarafından karşılanır. Yani kasko değeri 35.000 TL olan bir araç , 5.000 TL lik bir kaza yaptığında müşteri bu kazanın 700TL lik kısmını (35.000 TL nin %2 si) öder. Ancak müşteri aracı kullanacağı süreler içinde aracı %100 kasko kapsamına aldırtmak isterse ekstra 30-40 TL (aracın segmenti ve kira günününe göre değişken bir tablo) ödeme ile aracın tüm sorumluluğunu kiralama firmasına devredebilir. 

Soru : Gerçek araç kiralama firmaları ile merdiven altı olarak tabir edilen firmaları nasıl ayırabiliriz? Açıklar mısınız?
Cevap : Gerçek araç kiralama firmalarında, kiraladığınız aracın sahibi olan firma (araç ruhsatında, araç sahibi satırında yazan bilgi) , aracın kiralama yapıldığına dair kesilen faturada bulunan firma , imzalanan kiralama sözleşmesinde kaşede yazılı firma ve aracın kasko sözleşmesini imzalayan firma aynı olmalıdır. Bu dört bilginin aynı olmaması durumunda kiralama sırasında 20-30 TL lik ek masraflardan kaçınırken çok büyük bedeller ödeyebilirsiniz. Merdiven altı olarak tabir edilen araç kiralama firmaları çoğunlukla başkasına ait bir aracı kiraya verirler. Bu durumda müşterisine “-Eğer kaza olursa aracı ödünç aldığınızı söyleyin.” cümlesini kurmak zorunda kalırlar. Bu şekilde yaptığınız kiralamalarda bir resmiyet yoktur ve çoğunlukla müşteri bu piyasanın vazgeçilmez uygulaması olan açık senet imzalamak zorunda kalır. Gerçek bir kiralama yapılması için fatura mutlaka alınmalı, sözleşme imzalanmalı, aracın kasko belgesi firmadan istenmelidir. Merdiven altı kiralama yapan firmalarda “rent a car” kasko ( alt maddede anlatılmaktadır) olmadığı için bir teminat olarak senet alınır. 

Soru : Araç kiralama sırasında kredi kartından provizyon yapılmakta mıdır? Provizyon ne zaman kaldırılır ? Provizyon yapılmayan müşteri grubunuz var mıdır?
Cevap : Araç kiralama işlemi sırasında müşterilerimize araç dolu depo ve temiz olarak verilmektedir. Bu sebeple müşteriden indirim puanına bağlı olarak (indirim puanı müşterinin kiralama sayısı, kaza yoğunluğu, park ya da radar cezası alması gibi durumlarda değişir) 300 TL ile 1500 TL arasında ön provizyon işlemi yapılır. Bu provizyon araç tesliminde kaldırılır. Gold ve platinyum üye programımızda bulunan müşterilerimizden provizyon alınmaz. 

Soru : Araç nasıl teslim edilir ve teslim alınır? 
Cevap : Araç müşterimize, deposu dolu ve içi dışı temiz olarak, teslim fişi ile teslim edilir. Aracın müşterimizden geri alınması sırasında aynı kontroller yapılır. Araç kiralama ofisinden teslim alınabileceği gibi ek ücret ödenerek adreste de teslim alınabilir. Aracın kirli teslim edilmesi durumunda 15 TL temizlik bedeli, %100 kasko yapılmaması durumunda olası kaza hasarları müşteriden tahsil edilir. Kredi kartına konulan provizyonun kaldırılması için araç deposu dolu olmalıdır.

Soru : Özel Üye Programı ve indirim puanı nedir ? Nasıl hesaplanır? 
Cevap : Müşterimiz araç kiraladıkça indirim puanı kazanır. Özel üye programımız 3 kategoriden oluşmaktadır. 
1- Silver Müşteri Programı : Bu program ilk kiralamadan 8. Kiralamaya kadar geçerlidir. İlk ve ikinci kiralamada %2 daha sonraki her kiralamada %1 puan indirim kazanılır. Bu puanlar %10 oluncaya kadar müşterimiz silver grupta bulunmaktadır. 

2- Gold Müşteri Programı : Bu program 9. Kiralamadan 19. Kiralamaya kadar geçerlidir ve her kiralamada %1 puan indirim almanızı sağlar. Bu program indirim puanınız %20 oluncaya kadar devam eder. 

3- Platin Müşteri Programı : Bu program 20. Kiralamadan 30. Kiralamaya kadar geçerlidir ve her kiralamada %0,5 puan indirim almanızı sağlar. Bu program indirim puanınız %25 oluncaya kadar devam eder.

Kiralama başına indirim puanı kazanmanın yanında, şu şekillerde de indirim puanı kazanılır; 
Sosyal medyada, Facebook sayfamızda (www.facebook.com/24AracKiralamaSirketi) her beğeni için , g+ sayfasında yapılan her çerçeve eklemesi için ya da twitter (www.twitter.com/24arackiralama) sayfamızda takipçi olunması durumunda %1 indirim puanı kazanılır. Bir defada 10 günden fazla yapılan kiralamada ekstra %1 puan kazanılır.

Alınan indirim puanları şu şartlar oluştuğunda belirtilen miktar kadar düşürülür;
1. Araçta sigara içilmesi durumunda sahip olduğu puandan %5 puan
2. Araç firmaya bilgi verilmeksizin geç getirilirse %1 puan
3. Araç kazalarında, müşterimizin %100 hatalı olması durumunda , 500TL ye kadar olan kazalarda % 3 puan, 500 -5.000 TL arası kazalarda %10 puan 
4. Radar cezası durumunda %2 puan 
5. Araçta yapılan ani duruş ve ani kalkış ihlallerinin günlük limiti geçmesi durumunda %3 puan 

Soru : Kiralanan araçta sigara kullanımı serbest midir?
Cevap : Araçlarımızda kanun gereği sigara kullanmak sürücü için kesinlikle yasaktır. Genel müşteri portföyümüz sigara içmeyen müşteri ağırlıklı olarak oluştuğu için firma kuralları gereği yolcular da sigara kullanamazlar. Aracın teslim alınmasında yapılan kontroller sırasında sigara kullanımının tespit edilmesi durumunda, yapılacak oto kuaför ve temizlik bedeli olarak müşterimizden 150 TL tahsil edilir.

Soru : Müşteri kullanımı sırasında oluşan trafik cezaları nasıl tahsil edilir ?
Cevap : Aracın kirada kullanılması süresince ortaya çıkacak park, radar ya da diğer cezalar için müşterimiz öncelikle bilgilendirilir. Bu bilgilendirme telefon, e-posta ya da fax ile yapılır. Bu bilgilendirme de cezanın nerede kesildiği, ceza makbuzu, aracın kiralandığı günlere ait sözleşme kopyası müşterimize ulaştırılır. Bu adımdan sonra müşterimiz, iletişim sayfamızda bulunan IBAN numaramıza ceza tarihini ve adını ekleyerek ceza bedelini yatırır. Paranın hesaba geçmesi ile ceza yatırıldı belgesi müşterimize ulaştırılır. Bilindiği gibi trafik cezaları tebliğinden ilk 15 güne kadar %25 indirimle yatırılabilmektedir. 

Soru : Kiralanan araçlarda otoban geçişi için kullanılan HGS kartı var mıdır?
Cevap : Tüm araçlarımızda HGS geçiş kartı bulunmaktadır. Kiralanan araçlar ile tüm otobanlar ve köprü geçişleri kullanılabilir. Bu geçişlerin ücretleri, kiralama bitişinde ayrı olarak müşterimizden tahsil edilir.

Soru : Araç filonuzun yaş ortalaması nedir? Araç bakımları hangi sıklıkla yapılmaktadır?
Cevap : Araçlarımız en fazla 2 yaşına kadar kullanılmaktadır. Her yılın aralık ayında araç satışları yapılmakta yeni filo bir sonraki yılın şubat ayında tamamlanmaktadır. Araç bakımları, her markanın yetkili servisinde garanti kapsamında 10.000 km de bir yapılmaktadır. 

Soru : Araçların lastik durumları nasıldır ? Kış ve yaz lastik uygulamanız var mıdır?
Cevap : Tüm araçlarımız 15 Kasım / 15 Nisan tarihlerinde lastik değişimine girer. (Bu tarihler kış ya da yaz şartlarının erken yada geç gelmesinde opsiyonel olarak değişkendir.) Her araca ait kış ve yaz lastik takımları bulunmaktadır. Her değişimde rutin kontroller haricinde her lastik için diş kalınlığı da ölçülür. Diş kalınlığı 4mm nin altına düşmüş tüm lastikler değiştirilir. (Yasal zorunluluk 3mm dir)

Soru : Araçlarda rutin donanımdan başka kullanıma sunduğunuz ekipman var mıdır?
Cevap : Tüm araçlarımızda kiralama yapılırken, araca ait avadanlıklar (kriko, yedek lastik, basit el aletleri) yanında acil yardım çantası, yangın söndürme tüpü teslim edilir. Bu ekipmanın yanında Ülkemizde ne yazık ki gece acil durumlarda araçtan inilmesi sırasında çok acı kayıplar yaşandığı için, böyle bir durumda giyilmesi gereken fosforlu acil durum yeleği de müşterimize teslim edilir. 

 

 


Haber Tarihi: 03-2015